Üstökös szabad szemmel!


A Holmes-üstökös 1882-ben


A Holmes-üstökös 2007-ben

Derült estéken ritka látványosságnak lehetünk szemtanúi. A keleti látóhatár fölött egy szabad szemmel látható üstököst figyelhetünk meg!

A Holmes-üstököst több mint 100 éve, 1892. november 6-án fedezte fel Edwin Holmes angol amatőrcsillagász, miközben az Andromeda-ködöt nézegette távcsövével. A halvány égitestet 1906 után szem elől tévesztették a csillagászok, mert a Jupiter annyira megváltoztatta a pályáját, hogy a számítógép előtti korszakban nem volt mód a követésére. Így csak 1964-ben sikerült újra megtalálni.

A Holmes-üstökös keringési ideje közel 7 év. 1964 óta minden visszatérését figyelemmel kísérték. Utoljára idén májusban került a Nap közelébe, azóta lassan távolodik csillagunktól. Csak nagy távcsövekkel lehetett megfigyelni. Október 24-én azonban néhány óra alatt közel egy milliószorosára fényesedett ki, ennek következtében az üstökös szabad szemmel is láthatóvá vált! Sajnos a csóvája éppen a látóiránnyal ellentétes irányban helyezkedik el, így a Földről nem látható. Ezért az üstökös távcső nélkül csak nehezen különböztethető meg a csillagoktól. De már kis távcsövekkel is feltűnik ködös, gömbszerű alakja. Nagyobb távcsövekben pedig előtűnik csillagszerű magja. Az üstökös egyébként nem sokkal a felfedezése után, 1893 januárjában is produkált egy hasonló, bár kisebb mértékű kitörést.

Az üstökös megjelenését meghatározó gömbszerű, ködös folt az úgynevezett kóma. Főleg a kitörés során a központi, mintegy 3 km-es magból kiszabadult por alkotja. A kóma átmérője eléri az egy millió km-t, azaz megközelíti a Nap méretét! A mellékelt animáció a kóma növekedését mutatja október végén (Éric Allen, Kanada). A kép bal oldalán a Jupiter méretarányos fotója látható.

Az üstököst a Perseus csillagképben figyelhetjük meg. A Perseust a 2004-2005-ös Zrínyi évkönyv (pdf, 1 Mbájt) 34. oldalán lévő csillagtérkép alapján találhatjuk meg az égbolton. Ha megfigyeljük, gondoljunk arra, hogy közel 250 millió km-re van tőlünk (körülbelül másfélszer messzebb, mint a Nap)!


Az üstökös útja a Perseus csillagképben a csóva várható irányával


Az üstökös pályája a Naprendszerben
(pozíció: október vége, november eleje)
A földpálya feletti ívet világoskék, a földpálya alatti ívet sötétkék vonal jelöli.
Me: Merkúr, V: Vénusz

Az üstökös napközelben 2, naptávolban 5 csillagászati egységre van a Naptól (*).
Keringési ideje 6,9 év.
Pályája 19 fokos szöget zár be a földpályával.
Utoljára 2007. május 4-én volt, legközelebb pedig 2014. március 22-én lesz napközelben.

(*) Csillagászati egység: a Föld távolsága a Naptól (körülbelül 150 millió km).

Az égitest napról-napra kis mértékben változtatja a helyzetét a csillagokhoz viszonyítva, de csak lassan mozdul el az égbolton. November közepén ér a Perseus Alfa jelű csillaga mellé (lásd az alábbi fotót). Azt persze nem tudhatjuk, mennyi ideig marad ilyen fényes.

Az üstököst digitális fényképezőgépekkel is lefényképezhető. Válasszuk a lehető legnagyobb (több másodperces) expozíciós időt. A gépet letámasztott kézzel, rezzenéstelenül tartsuk! Még jobb, ha állványra erősítjük.

Üstökös galéria


Juhász Tibor felvétele (2007. november 1., 4 s expozíciós idő).
Az üstökös és a csillagképek azonosításához vidd az egeret a kép fölé! (Kis türelmet amíg letöltődik!)


A zoommal készült felvételen már feltűnik az üstökös ködös, a csillagokétól eltérő megjelenése. (Juhász Tibor)


Garry Kronk (USA) távcsöves felvétele (2007. október 28.)


Éder Iván hosszú expozícióval készült felvétele több csóvakezdeményt is mutat (2007. november 4.)


David Ratledge (Anglia) speciális technikával készült felvétele
felfedi a kóma belső szerkezetét és a csillagszerű magot (2007. november 5.)

További fotók:
Sky and Telescope
Spaceweather.com

Összeállította: Juhász Tibor