3. Kialakulása

Az újabb kutatások a Balaton-felvidék DNy-i területén található miocénkori medencék keletkezését (köztük a Tapolcai-mednecéét is) a helyi, délnyugati irányú eltolódással hozták összefüggésbe. Ezt a megállapítást igazolja az a tény is, hogy a Tapolcai-medence neogén üledékei nyugodt, majdnem vízszintes fekvésűek (400 méteres vastagságuk ellenére), ami arra utal, hogy a terület folyton süllyedt a törésvonalak mentén.
A medencét észak-déli irányú vetők határolják nyugatról és keletről. A medence tengelye pedig dél-délnyugati észak-északkeleti irányú. A süllyedék alakja és tengelyének irányának eltéréséből arra következtethetünk, hogy a medence kialakulásában a Keszthelyi-hegység, a Bakony és a Balaton-felvidék tömbjeinek együttes, vízszintes és függőleges irányú mozgása játszott szerepet.
A vízszintes mozgás során a Balaton-felvidék északkeleti irányba tolódott el, a Keszthe-lyi-hegység pedig a Bakonyhoz viszonyítva ellentétesen mozgott, az így fellépő tágulás következtében (egy törésvonal mentén) leszakadt a Bakonynak egy része, ami a medence aljzatát alkotja. A medence csak 10 millió évvel ezelőtt (a miocén korban) vált le a Bakonyról. A hegyvonulat itt 300-400 m mélyen fekszik a tenger szintje alatt.