Tanulmányi kirándulások szerepe a földtani ismeretszerzésben

A tanulók érdeklődésének felkeltésében, legszebb tájaink földtani adottságainak megismerésében fontos szerepe van a tanulmányi kirándulásoknak. A kőzetek gyűjtése, az érdekesebb darabok történetének megismerése, a földtani rétegek tanulmányozása ,esetleg kisebb üregek feltárása, különleges képződmények eredetének megismerése, bogarászás a szép kavicsok között leköti tanulóink figyelmét. Egy-egy hegység, táj földtani története " kézzelfoghatóvá " válik. Előzőleg célszerű a földtani és a túristatérkép összevetésével áttanulmányozni a terepet, felhívni a tanulók figyelmét a várható látványra.
A túrára vigyünk magunkkal hátizsákot, kisebb zacskókat a gyűjtéshez , kalapácsot /amennyiben van geológuskalapácsot, ha nincs úgy megfelel a kőműveskalapács is/, papírt, tollat a lelőhely és a kőzet vagy ásvány feljegyzésére. Különösen kedvező lehetőséget nyújtanak a földtani tanösvények, ahol a fellelhető kőzetrétegek mellet ábrák ,táblák, leírások mutatják be képződésének geológiai körülményeit.Az így összegyűjtött kövek gyarapítják az iskola kőzetgyűjteményét, kiállítások anyagát képezhetik. A fellelhető kövek főleg kőzetek, egyszerűbb ásványok, kövületek. A leggyakoribb kőzetek: mészkövek, dolomitok, bazalt,andezit, gránit, fillit, csillámpala, homokkövek, tufák, a leggyakoribb ásványok: kalcit, aragonit, kvarc, biotit, muszkovit, pirit, kalkopirit, kvarcitok, a legegyszerűbb kövületek. Ammoniteszek, nummulinák, radioláriák, brachiopódák, rudisták. Az alábbiakban felsorolok néhány túraútvonalat pédaként, a teljesség igénye nélkül / és a hozzájuk kapcsolódó fellelhető kőzeteket.

Mecsek.
1. Máré-forrás-Máré vár-Iharos-kút-Somosi-kút-Német-döglés-Máré-forrás
Kövek: mészmárga, kovás mészkő, mészkőgumós márga, kovás mészkő, diabáz
Kövületek: Lythoceras, Radioláriák, Belemniteszek, Phylloceras,