Főoldal - Zalaegerszegi Zenebarátok Klubja - Zeneklub online - 2021/22. Gradus ad Parnassum

Zeneklub - online

Gradus ad Parnassum
Bevezetés

Carl Czerny (1791–1857) cseh származású osztrák zeneszerző és zongoraművész, Beethoven tanítványa volt. A zeneszerző a modern zongoratechnika atyjának tekinthető. Jelentős mértékben hozzájárult a zongorázás metodikájának fejlődéséhez. Zongoraiskoláit máig széles körben használják a zongoratanításban. Egyik legjelentősebb műve, a négykötetes Gradus ad Parnassum* (Lépcső a Parnasszusra, 1854), amely a legnagyobb virtuózok igényeinek is megfelel.

Carl Czerny

Gradus ad Parnassum

Könnyű technikai gyakorlatok

Czerny életének magyar vonatkozása, hogy elvállalta a 8 éves Liszt Ferenc tanítását, akit aztán később bemutatott Beethovennek.
Diákkoromban nekem már a "Könnyű" technikai gyakorlatokkal is meggyűlt a bajom (a könnyű szót én tettem idézőjelbe 🙂). Szegény zongoratanárnőm (Heil Franciska, tisztelet a türelméért 🙂) jó pár szamárfület rajzolt a kottákba a gyakran eltévesztett hangjegyek fölé. Ezért most nem a zongorázás technikájáról lesz szó.

Czerny művének címét a komolyzene Parnasszusához vezető lépcsősor kifejezésére kölcsönözzük. Sorozatunkban egyre nehezebben átélhető művekkel ismerkedünk meg. A műsor David Pogue és Scott Speck ízlését tükrözi, akik a Tantusz könyvek körében megjelent Klassz-IQs című kötetükben ajánlották a listát. (A könyvet már említettem A hangszerek csodálatos világa sorozatban, a mélyhegedűről szóló részben.)
A szerzők 5 csoportba sorolják a műveket, a könnyen emészthető daraboktól kezdve azokig a zenékig, melyekbe "már sok ártatlan zenehallgatónak beletört a bicskája". 🙂 Remélem, fokozatosan haladva a Parnasszus felé, épségben marad a bicskánk.

Klassz-IQs
(Tantusz-könyvek)

Pándi Marianne:
Hangversenykalauz

A zeneművekből körülbelül 60-70 perces koncerteket állítottam össze. Az egyes kompozícióknál általában röviden idézem Pándi Marianne Hangversenykalauzának ismertetőjét.
Ha a hivatkozott előadás már nem érhető el a YouTube-on, akkor bizonyára másik koncertet is találunk, ahol bemutatják a zeneművet.
Heti egy-egy online hangverseny kellemes kikapcsolódást, pihenést jelentett a számomra, ezekben a nehéz, koronavírusos időkben.
Jó szórakozást kívánok!

Juhász Tibor

* Ugyanilyen címmel előzőleg Muzio Clementi (1752–1832), a „zongora atyja” is közreadott egy gyűjteményt, amely 100 technikás gyakorlatot tartalmazott.

1. sorozat: A régi nagy kedvencek

"Ezen a listán azok a hihetetlenül gyönyörű darabok szerepelnek, melyeket valószínűleg mindenki felismer." (Klassz-IQs)

2. sorozat: Lágy, könnyen emészthető zeneművek

"Ezeket a darabokat nem feltétlenül ismerik fel, de teljesen közérthetőek." (Klassz-IQs)