Lásd még: A digitális kultúra sorozat kötetei (ismertetők, segédletek)

Visual Basic 2005/2008 - Kiegészítések az Algoritmusok és adatok fejezethez

Devecz Ferenc-Juhász Tibor-Makány György-Végh András:

Informatika 10.

Nemzeti Tankönyvkiadó, 2006 (r.sz. 16272)

A tankönyv és a munkafüzet a HUNDIDAC 2007 VIII. Taneszközminősítő Díjversenyen
ezüst díjat kapott.

A Digitális kultúra sorozat újabb kötete a középiskolák 10. osztályának közismereti informatika tantárgyához készült. Fejezetei illeszkednek a jelenleg érvényes kerettantervhez, de figyelembe veszik a fokozatosan bevezetésre kerülő Nemzeti Alaptanterv előírásait. A könyv a 9. osztályos kötettel együtt felhasználható a nyelvi előkészítő évfolyamok informatika óráin is.

A tankönyv szerkezete követi a 9. osztályos könyv felépítését. A fejezeteket emlékeztető kérdések vezetik be, melyek segítségével az új ismeretek előkészítéseként átismételhetjük az addig tanult anyagot. A fejezetek leckéi egy-egy óra anyagát tekintik át. Az egyes leckéket összefoglaló kérdések és feladatok zárják. A gyakorlati jellegű fejezetek a tudnivalókat összetett feladatokon keresztül ismertetik, melyek megoldása során kihasználhatjuk a csoportmunka lehetőségeit. A tankönyv általában egy ingyenesen felhasználható és egy olyan alkalmazást is bemutat, amely jogtisztán áll a középiskolák rendelkezésére. A kiválasztott ingyenes alkalmazásoknak mind windows-os, mind linuxos változata letölthető a fejlesztő cég webhelyéről.

A tankönyv Információs társadalom fejezete bemutatja az informatika helyét, szerepét a modern társadalomban. Ismerteti az informatika fejlődését, korszakait. Az informatika fogalmát a számítástechnikánál tágabban értelmezi és használja. Kitér az IKT forradalmára, a technológiák társadalmi hatásaira. Elemzi az informatika jogi és etikai vonatkozásait csakúgy, mint az alkalmazásával járó veszélyeket. Röviden bemutatja a robotok alkalmazásait is.

A Táblázatkezelés fejezet az OpenOffice Calc és a Microsoft Office Excel programját használja a táblázatkezelés technikáinak megtanítására. Az OpenOffice mind windows-os, mind linuxos változata szabadon letölthető a http://hu.openoffice.org webhelyről.
A fejezet kiemelt figyelmet fordít az adattípusokra, a formátumokra, a biztonságos adatbevitelre. Részletes példákon keresztül mutatja be a munkalapok kezelését, a képletek alkalmazását. A táblázatkezelő alkalmazások számos olyan eszközére is kitér, melyek nagymértékben megkönnyítik a munkát, ugyanakkor kevésbé ismeretesek az átlagos felhasználó előtt.
A fejezet kiemelkedő részét képezi a grafikonok kezelése. Olyan példákon keresztül mutatja be készítésük fortélyait, melyek jól használhatók a matematika tantárgy új fejezeteiben, a statisztikában és a valószínűségszámításban. A függvények ábrázolásáról szóló rész igen hasznos és máshol nem olvasható tudnivalókat tárgyal.

Az Adatbázis-kezelés fejezet ismerteti az adatbázisokhoz kapcsolódó alapfogalmakat, az adatbázisok típusait. Az adatbázisok kezeléséhez az OpenOffice Base, illetve a Microsoft Office Access programját használja. A Base az OpenOffice csomag részeként letölthető a http://hu.openoffice.org címről.
A fejezet egymással párhuzamosan tárgyalja a két alkalmazást. Ezzel lehetőséget nyújt a felhasználónak ahhoz, hogy a számára szimpatikusabb programot válassza ki. Az alkalmazások kezelésén túl a fejezet bemutatja az adatbázisok kialakításának folyamatát és a normálformákat. Fontos szerepet szán az űrlapoknak, illetve az interaktív adatkezelésnek. Röviden ismerteti az SQL elemeit is.

Az Algoritmusok és adatok fejezet a diákok mindennapi életéhez közelálló példákon keresztül mutatja be az algoritmikus gondolkodásmód elemeit, az algoritmusok leírásának eszközeit, a számítógépes megvalósítás módját. Ismerteti a legfontosabb elemi adattípusokat. Az összetett adatszerkezeteket a tömbök segítségével szemlélteti. A Visual Basic Script segítségével bepillantást nyújt az objektumok használatának rejtelmeibe.
A tantervben előírt elemi algoritmusokat (összegezés, megszámlálás, keresés, rendezés) a Pascal, illetve a Visual Basic Script nyelven írt programok valósítják meg. A Pascal-programok fordításához az ingyenes Free Pascal fejlesztőeszközt használhatjuk, melynek mind window-os, mind linuxos változata szabadon letölthető a www.freepascal.org webhelyről. A Visual Basic Script programok futtatásához a Jegyzettömbön és a Windows operációs rendszer részét képező interpreteren kívül nincs szükség más segédeszközre.

A Könyvtárhasználat fejezet a tanterv előírásainak megfelelően kitér a könyvtárak történetére, a dokumentumok csoportosítására, típusaira, a könyvtárak típusaira és szolgáltatásaira. Tárgyalja a katalógusok fajtáit, használatát, az Egyetemes Tizedes Osztályozás szerkezetét és szerepét. A leckéket számos érdekesség bemutatásával színesíti.

Az egyes fejezetekhez kapcsolódó példafájlok és forrásfájlok a Nemzeti Tankönyvkiadó webhelyén találhatók.

A tankönyvhöz munkafüzet kapcsolódik, melyben sok gyakorlófeladat szerepel. A számonkéréshez feladatlapok készülnek. A tankönyv és a kapcsolódó kiadványok használatát tanári kézikönyv könnyíti meg. A tankönyvben szereplő fejezetek elsajátításához a hamarosan megjelenő informatika feladatgyűjtemény nyújt további segítséget.

A tantervben szereplő további témaköröket a 9. osztályos tankönyv ismerteti.

Mintaoldalak: Algoritmusok és adatok

Tanmenetjavaslat a tankönyvhöz

Tanári kézikönyv (pdf, 880 kbájt)

Kiegészítések a tankönyv Algoritmusok és adatok fejezetéhez (lásd még: Informatika 10)

Programozási összefoglaló - Pascal és VBScript (pdf, 51 kbájt)
Szövegformázás Pascalban és VBScriptben (pdf, 21 kbájt)
Forrásfájlok a tankönyvi fejezethez (zip, 30 kbájt)
Forrásfájlok a Munkafüzethez (zip, 84 kbájt)
Megoldások a Munkafüzet feladataihoz (zip, 93 kbájt)
Forrásfájlok a Feladatlapokhoz (zip, 1 kbájt)
Megoldások a Feladatlapok feladataihoz (zip, 29 kbájt)

Visual Basic 2005/2008 kiegészítések

Visual Basic Script segédletek:
Első lépések - Visual Basic Script (zip, 202 kbájt)
Programozási útmutató (pdf, 904 kbájt)

Programozási tételek (zip, 24 kbájt)
   (forrásfájlok)

Notepad2 (zip, 407 kbájt)
   telepítés nélkül futtatható, magyar nyelvű kódszerkesztő
Gyorsreferencia-kártya (pdf, 270 kbájt)
Microsoft VBScript Language Reference (zip, 464 kbájt)
Microsoft VBScript Scripting Help (zip, 984 kbájt)

Az emelt szintű érettségik programozás feladatainak megoldása Visual Basic Script nyelven

Bemutató feladatsor a 9. és 10. osztályos Informatika tankönyvhöz ( A feladatok megoldása)

Az algoritmusok tanítása a középiskolában (az előadás anyaga, zip, 3,2 Mbájt)

Az Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény - Informatika feladatainak megoldása (Nemzeti Tankönyvkiadó, r.sz. 81482)
Táblázatkezelés (pdf, 183 kbájt), fájlok (zip, 2,1 Mbájt)
Adatbázis-kezelés (pdf, 403 kbájt), fájlok (zip, 2,7 Mbájt)

Ingyenes szövegszerkesztő a forráskódok szerkesztéséhez magyar nyelvű menüvel: PSPad
  • VB, VBScript, Pascal, C, C++, PHP, RSS, CSS, HTML stb.;
  • egyszerre több fájl megnyitása;
  • makrók;
  • közvetlenül FTP-szerveren is szerkeszthető fájlok stb.

A hta fájlok szerkesztéséhez célszerű a PSPad editor mappa PSPad.ini fájljában az [MS VBSCript] szekciót bővíteni a .hta kiterjesztéssel:
Filter=VBScript files (*.hta;*.vbs;*.asa)|*.hta;*.vbs;*.asa

A menü nyelve a telepítésnél állítható be magyarra, illetve utólag a Settings/Program Settings/Language menüpontban.